• X  EDYCJA WOJEWÓDZKIEGO PLASTYCZNEGO KONKURSU –  SUKCES WIKTORII
          • X EDYCJA WOJEWÓDZKIEGO PLASTYCZNEGO KONKURSU – SUKCES WIKTORII

          • SUKCES WIKTORII


                Uczniowie Zespołu Szkół w Pokrzydowie kl. VII i V wzięli udział w X EDYCJI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO pt. „Czarno-białe obrazy z życia Bł. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego”.

            Celem konkursu było propagowanie wśród dzieci i młodzieży heroicznej postawy księdza Frelichowskiego oraz zachęcanie do stawiania błogosławionego, jako autorytetu              i wzoru.

            Cele szczegółowe konkursu to :

            -         rozwijanie zdolności plastycznych uczniów,

            -         poznanie  historii życia błogosławionego ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

            -         przedstawianie przy pomocy różnorodnych środków wyrazu plastycznego postaci,  

                      portretu oraz scen z życia błogosławionego ks. Frelichowskiego,

            -         kształtowanie świadomości i postaw życiowych młodych chrześcijan.

            -         uwrażliwienie na wartości chrześcijańskie,

            -         inspirowanie młodzieży do działań kreatywnych.

            Tematem konkursu były  prace związane z życiem Ks. Frelichowskiego. Trzeba było przedstawić  scen z życia błogosławionego, a nie portrety.  Prace musiały być zgodne ze znaną prawdą historyczną dotyczącą patrona. Kolorystyka prac była ograniczona do czerni i bieli oraz wszelkich szarości. Format prac A-3 lub A-4, technika plastyczna dowolna: malarstwo, grafika, formy przestrzenne, techniki autorskie, na różnym podłożu, wykonane przy pomocy nowoczesnych metod multimedialnych – w formie wydruku.

            Głównymi kryteriami oceniania prac były:

            - walory artystyczne,

            - pomysłowość w interpretacji,

            - oryginalność pomysłu i techniki.

            Głównymi kryteriami oceniania prac były:

            - walory artystyczne,

            - pomysłowość w interpretacji, Tematem konkursu były  prace związane z życiem Ks. Frelichowskiego. Trzeba było przedstawić  scen z życia błogosławionego, a nie portrety.  Prace musiały być zgodne ze znaną prawdą historyczną dotyczącą patrona. Kolorystyka prac była ograniczona do czerni i bieli oraz wszelkich szarości. Format prac A-3 lub

            - oryginalność pomysłu i techniki.


            Prace były  oceniane w kilku kategoriach wiekowych:

                        - klasy IV - VI

                        - klasy VII – VIII

                        - klasy ponadpodstawowe


            Wśród nagrodzonych znalazła się Wiktoria Falkowska z klasy VII.

            Odbiór nagród  miał miejsce 22.02.2020 r. o godz. 18.00 w Auli UMK w Toruniu.


            Oto część listy uhonorowanych uczniów:

            I miejsce – Izabela Kozłowska, SP nr 7 w Toruniu,

            I miejsce – Patrycja Popławska, SP nr 7 w Toruniu,

            I miejsce – Vanessa Wosztyk, SP nr 3 w Mogilnie,

            I miejsce – Emilia Cierpikowska, SP nr 5 w Toruniu,

            I miejsce – Aleksandra Dobrowolska, SP nr 28 w Toruniu,

            I miejsce – Wiktoria Falkowska, Zespół Szkół w Pokrzydowie,


            II miejsce – Artur Zagajewski, SP w Turzy Wielkiej,

            II miejsce – Julia Żrałka, SP nr 7 w Toruniu,

            II miejsce –  Julia Wiśniewska, SP nr 21 w Grudziądzu,

            II miejsce – Olga Nowińska, SP nr 2 w Lidzbarku,

            II miejsce –  Maja Hodana, SP  w Łubiance,

            II miejsce – Nicola Grudzińska, SP nr 11 w Toruniu,



            Wiktorii gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


                   J.Milas

        • „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”
          • „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”

          •    W związku z realizacją projektu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pt.: „Skąd się biorą produkty ekologiczne?” najstarsza grupa przedszkolna z Pokrzydowa odbyła zajęcia edukacyjne dotycząca zdrowej żywności. Miało to miejsce 3 marca 2020r.  Miały one  na celu zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych y. Każda z nich miała za zadanie wyszukania z gazetek reklamowych produktów  odpowiadających swojej kategorii i umieszczeniu ich na odpowiednim poziomie  piramidy zdrowego stylu życia. Pracując w zespołach stworzyliśmy również symbol produktów ekologicznych, które są znakiem rozpoznnawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Uczestnicy programu dowiedzieli się skąd się biorą produkty ekologiczne, dlaczego warto je wybierać, jakie są zalecenia zdrowego stylu życia oraz jak przestrzegać zasad higieny. Lekcja rozpoczęła się od obejrzenia filmu edukacyjnego zatytułowanego nazwą projektu. Następnie dzieci przystąpiły do losowania emblematów różnego rodzaju produktów. Wykorzystując poznane im wcześniej informacje, dokonaliśmy podziału na kategorie: owoce i warzywa, produkty zbożowe pełnoziarniste, produkty mleczne oraz ostatnią obejmującą: chude mięsa i wędliny , ryby, tłuszcze roślinne i jaja. Dzięki powyższemu podziałowi dzieci zostały podzielone na 4 grupawczym na sklepowych etykietach. Wspólnie udaliśmy się do naszego kącika ekologicznego, aby pogrupować zakupione przez rodziców produkty. Dużo uwagi poświęciliśmy również produktom z domowej spiżarni. Dzieci samodzielnie czytały przygotowane przez nauczyciela etykiety z pysznymi smakołykami pochodzenia ekologicznego, wymieniały także przetwory, które przygotowują ich rodzice w domach. Dzięki uprzejmości rodziców dzieci mogły degustować soki i słodycze ekologiczne. Zadbaliśmy również o najniższy poziom piramidy zdrowego stylu życia i poszliśmy na dwór, aby aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Po powrocie zwyczajowo dokładnie umyliśmy ręce, ponieważ nawyki higieny są im już dobrze znane.  

            Na koniec nauczyciel rozdał dzieciom książeczki, z nadzieją, że zdobytą wiedzę i umiejętności będą mogli wraz z rodzicami stosować w codziennym życiu.

            Dzięki uprzejmości Państwa Babalskich z Pokrzydowa, grupa przedszkolna miała również możliwość zwiedzenia gospodarstwa ekologicznego w dniu 5 marca 2020r. Pan Mieczysław, właściciel, oprowadził nas osobiście po obiekcie. Zapoznał dzieci ze starymi gatunkami zbóż takimi jak:   pszenica orkisz, pszenica płaskurka, samopsza oraz wprowadził w tajniki produkcji makaronu. Pan Babalski oprowadził nas również po sadzie, gdzie rośnie wiele gatunków drzew owocowych takich jak: jabłonie, wiśnie, śliwki, grusze. Ze względu na porę roku nie mogliśmy oglądać ich podczas kwitnienia czy owocowania, ale na pewno skorzystamy z zaproszenia w maju. Z wielką radością dzieci oglądały również zwierzęta hodowlane takie jak: indyki, perliczki, kury. Miały możliwość zaobserwować jajka w wylęgarni i pogłaskać małe pisklaczki.

        • UWAGA! WIRUS!
          • UWAGA! WIRUS!

          • Szanowni Rodzice,

             

                          Przypominam Państwu, że rodzicowi dziecka do 8. roku życia, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły należy się zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U. 2017, poz. 1368).

                         Prosimy, by nie posyłali Państwo przeziębionych i chorych dzieci do przedszkola lub szkoły.

             

                         Jeżeli dziecko lub rodzic  nie miał kontaktu z osobą chorą, nie ma powodu do obaw.

             

                               Proszę porozmawiać z dziećmi na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania.